Miért van szükség hófogóra?
Azért, mert a tetőfelületen megfagyó hótömeg elérheti a négyzetméterenként 50-60kg-ot is. Ez ha egyben lezúdul, amellett, hogy kárt tehet a tetőben is, jelentősen veszélyezteti a személy és vagyonbiztonságot.
Milyen típusú hófogók léteznek?
Léteznek hófogó rúd rendszerek, rácsok és hófogó kampók. Leggyakrabban a hófogó kampókkal találkozunk. Ezeket el lehet helyezni a tető teljes felületén is vagy a hazánkban már jól ismert eresszel párhuzamosan két sorban.
Felületi vagy ereszmenti/vonalmenti hófogásra van szükségem?
Vonalmenti hófogás:
- Eresz mentén két sorban hófogó kampók elhelyezése: ez nem képes megfogni a lecsúszó hótömeget, maximum feldarabolja.
- Eresz mentén hófogó rács rendszer elhelyezés: ez már képes megfogni a havat, viszont ezzel is van egy probléma. Ez elősegíti a jégsánc kialakulását. Erről bővebben egy következő blogban írok majd, ITT.
Felületi hófogás:
- hóvágók elhelyezése a tető teljes felületén. Ez átlagosan 2db hóvágót jelent négyzetméterenként. Ennek az adott tetőhöz tartozó pontos mennyiségéről és raszteréről az ÉMSZ irányelvei a mérvadóak.
A megfelelő hófogást az eresz menti hófogó rács rendszer jelenti, kiegészítve a teljes tetőfelületet magában foglaló felületi hófogással.
ÉMSZ Cserépfedések tervezési és kivitelezési szabályai szakkönyv: "A jogszabályi előírással szemben a mai kor követelményeként a hófogó beépítése minden 25-75° fok közötti hajlásszögű tetőn szükséges. Ettől eltekinteni csak kivételes esetekben lehet, pl. műemlék épületnél, saját kertben álló, kisméretű előtető esetében, stb... Azonban a hófogó mellőzése esetén is szem előtt kell tartani, hogy a lezúduló hó balesetet, anyagi kárt ne okozhasson. Ehhez kiegészítő intézkedésekre is szükség lehet, amit a tervezőnek kell meghatároznia (pl. fűtött eresz)."